Kevade ootel – roosid

8. jaanuar 2017 | Minu aed | 0 kommentaari

Alles me lõpetasime sügiseste tegemistega aias ja tundus, et nüüd on ju aega maa ja ilm aga ootamatult on kätte jõudnud jaanuar ning kokkuleppel Rosmakori toredate inimestega peaks just nüüd juba ära tegema roositellimuse mai lõpuks.

Saatsin oma valikutega e-maili eile teele ja jäin nüüd ootele. Ma pole päris kindel, kas sai parim valik tehtud ja ma pole ka täiesti kindel, kas kõiki  mu valitud sorte Rosmakor ette kasvatab – eks näis, mis nad vastavad.

Peenar sai sügisel läbi kaevatud, tühjendatud, uue mulla ja sõnnikuga täidetud ja that`s it, kindlasti on enne mai lõppu vaja peenar täielikult valmis teha sh majaäärne osa, mis on kõige suurem töö (täita kruusaga, ääristada äärekiviga) ja samuti on vaja läbi mõelda korralikult peenraäärise valik, mis peaks olema sarnane ka teistes peenardes aias. Esialgu olen jäänud sillutuskivi juurde.

Roosidest jäi valikusse:

Aspirin

Dagi aed ROOS aspirin

Pärlmuttervalge pinnakatteroos (kuigi pigem floribundimõõtu, u 60 cm kõrgusega, laiuv). Värv muutub vastavalt ilmastikule valgest maheroosani. Väga rikkalikult õitsev – läbi kogu hooaja, juulist külmadeni. Väga vastupidav haigustele ning hea talvekindlusega. Seda roosi on mulle kõige rohkem soovitatud, pidi olema tõesti väärt õitseja.

 

 

Rosendal
Dagi aed ROOS rosendal

Korallroosad suured avatud õied, väga õierikas floribundroos, vastupidav haigustele ja hea talvekindlusega.

 

 

 

Schackenborg
Dagi aed ROOS schackenborgPastellroosad tihedad õied katavad kompaktse põõsa kogu õitsemise perioodil. Õiekuju kohvitassi meenutav. Väikesed tumerohelised lehed. Õitel magus aromaatne lõhn. Jällegi hea haigus- ja talvekindlus.

 

 

 

 

Aprikola
Dagi aed ROOS aprikola

Algselt punaste pungadega kaunitaril on avanedes hoopiski sügav aprikoositooni õied. Jõulise kasvuga, läikiva ning lopsaka lehestikuga kaunitar. Tumeroheline lehestik on tõeliselt tänuväärne, kuna toob säravad õied kaunilt esile. Õitel on ka eriline, kergelt Kordes Rosen RIGO ROSEN- kollektsioonis. Tegemist on grupiga, kuhu kuuluvad suurepärase tervisega, jõulised ning rikkaliku õitsemisega roosid, mis rõõmustaksid igat aednikku. Kõigil valikkusse kuuluvatel roosidel on ADR- tunnistus, mille puhul on tegemist ühe nõudlikeima rooside hindamisprotsessiga maailmas.

 

Gebrüder Grimm
Dagi aed ROOS gebrder-grimm

Erilise oranž-kollase värvimänguga õied (7cm), nimelt on kroonlehtede pealmine osa on sügavoranž, alumine külg aga helekollane avanevatel õitel tuleb põnev kontrast eriliselt hästi esile. Väga hea terve lehestikuga ja põuataluvusega paljuõieline roos. Kordes Rosen MÄRCHEN ROSEN- kollektsiooni kuuluv roos. Valikusse kuuluvad unistama panevad Muinasjutu roosid. Uued lummavad sordid püüavad tähelepanu oma katkematu karisma ning võluga. Aukohal on täidetud vana roosi õisi meenutavad õied ning võluvalt jõuline tervis.

 

Niisiis valisin 5 floribundi soojades, valgest tumeroosani, toonides (va. Aspirin) ja ootan põnevusega Rosmakori vastust ning siis juba kevadet!

UUENDUS!

saanud Rosmakorilt vastuse, selgus, et Gebrüder Grimmi nende valikus pole. Soovisin tumedamat/punast roosi ning olin juba varasemalt nende enda aretist  piilunud, valisin roosi Perfekto. Lahkelt vastati, et see on suurepärane valik, kuna roosil on kõik ADR nõuded täidetud – suurepärane terve ning läikiv lehestik, talvekindel.

 

 

 

 

Veel sarnaseid lugusid:

Tulbiaeg

Mai viimane nädal oli tulpide päralt ning uue külmalaine tõttu see aeg sel aastal ka pikeneb, viimased õied on alles avanemas ja võrreldes eelmise aastaga on see vähemalt 2 nädalat hiljem. Kõik eelmisel aastal...

Kaevamise lainel

Sattusin hoogu ja alustasin täna ka majataguse roosipeenraga, jälle, aitäh beebike, et kärus kenasti 3,5 h magasid, sain kogu peenra alalt (u 4x2,5 m) murukamara võetud. Jälle oli keegi igaks juhuks kive matnud, äkki läheb vaja. Vana...

Roosid

Kokkuvõte ja tähelepanekud minu aia roosidest 2018 hooajal. Roosid on mul aias lühikest aega ning paljude haigus- ja talvekindlust on vara hinnata, kirjeldan pigem välimust, lõhna, õie vastupidavust. Kavatsen teemat vastavalt vaatlustele ja tähelepanekutele hiljem...

Algus

Ma ei ole sündinud taimefänn, veel mõned aastad tagasi arvasin, et minus pole seda kirge üldse ja eelistan pigem kergesti hooldatavat muruplatsi. Võimalik, et trotsi tekitas mingi nõukaaegne stamp, et aed PEAB olema lookas kõikvõimalikest tarbetaimedest, sügisel...

Sibullilled

Täiesti kogemata sattusin Facebookis lehele POETICUS – talunartsiss. Ma olin seda lehte ammu otsinud. Kunagi lugesin mingit artiklit või kellegi kogemust, et Hollandist või Poolast toodud atraktiivsed lillesibulad on esimesel aastal päris ok aga...

0 kommentaari

Jäta oma arvamus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Pin It on Pinterest