Kevadised tegemised – mai teine pool

21. mai 2017 | Minu aed | 0 kommentaari

Mai teises pooles saabus lõpuks kauaoodatud kevad, krookused lõpetasid õitsemise ning alustasid nartsissid, vaikselt läheb roheliseks ning toomingas kohe õide puhkemas (aednikule-põllumehele on see teada märk, et öökülmad peaksid möödas olema ning võib külmakartlikumaid külve teha – kartul, peet, sibul jms, samuti aeg paras suvelilled õue tuua).

Nartsissidest alustas kollane Barenwyn, järgmisena June Allisson. Emalt saadud vana taluaia peente kroonlehtedega kollane näitab ka sel aasatal üht õit.

Nartsissipeenar on väga armas.

Vähehaaval alustavad ka tulbid. Kahjuks vanemaid soetatud sorte ei tea, kuid kõige vanemad on valged, kõrged – arvan, et kõige sarnasem võiks olla Exotic Emperor, neid olen nüüd paljundanud kõvasti, beebipeenras on kümneid sibulaid, maja ees on kahjuks sibulad kahjustunud ning lähevad hävitamisele, kuid põõsaste all on taimed endiselt kaunid. Leidsin ka mõned õitsevad greigi tulbid Für Elise ning ühe kõrge kollase lihtõielise ehk Golden Apeldoorn. Timo Paninilt sügisel soetatud tulpidest avas esimese õie American Dream.

Aiast väljas õitsevad ülased, sinililled ning nurmenukud, armsad lapsed toovad emale kingiks ka metsalilli.

Ilusa kuiva ilmaga tuli mõte ka terrassid korrastada (häbi tunnistada aga 8 aasta jooksul pole kordagi neid hooldanud), soetatud sai puhastusvahend ning toonitud terrassiõli ning 3 päevaga sai töö tehtud. Kahjuks on pikaaegne hoolduseta jätmine oma töö teinud ja terrass vajab siiski mõne aasta pärast vahetust, kuid pilt on igal juhul parem kui varem. Loomulikult nõudis korrastatud terrass ka sügisel soetatud mööbli välja toomist ning suvelillede kaste. Panin kokku õuelaua, toolid ning tõime lastega Koselt lillepoest suvelilled. Sel aastal sai valitud lillekastidesse punased pelargoonid kombineerituna valge südaja suuteraga (Bakoopa).

Maja lõunaküljele valisin rippamplitesse kollase sanvitaalia ning roomava metsvitsa “Aurea”.

Sanvitaaliat jäi paar taime üle ning roostes amplisse eesukse ette nad koha leidsid.

Lõpptulemusega jäin väga rahule, loodan, et valitud suvikud peavad vastu ja pole ülemäära nõudlikud, petuuniast-lobeeliast-fuksiast on juba päris kõrini. Terrass jäi väga armas, varsti-varsti täiendab teda veel ka roosipeenar.

Aiatöödest olen tegelenud veel külvamiste/istutamistega. Saabusid maasika frigotaimed ning istutasin need ettevalmistatud (peenrakangaga) kasti. Maha sai 9 x varajane Darselect, 9 x keskvalmiv Polka ning 9 x hiline Salsa. Maasikate vahele istutasin hajusalt ka suviküüslauku. Kuna istutusjärgselt olid ilmad veel päris jahedad ning öösiti ka miinuskraadid siis katsin esialgu kasti ka kattelooriga. Taimed on hoogsalt kasvanud ning loodan sel aastal ka pisikest saaki.

Külvatud sai veel juurde (18.05) kolm ruutu hernest, teine sats rediseid, porgandit ning peeti “Boltardy” ning “Golden Beetroot”. Esimesed, 06.05, külvid on kõik üleval ning edenevad iga päevaga. Nüüd soojema ilmaga pole ma katteloori kasutanud, kuid lubatakse veel jahedat ning paar ööd isegi miinuseid, seega kaugele ma loore ei pakkinud.

Tuppa, potti, külvatud suvikõrvitsatest tuli üles ainult 1 taim, kuid sellest meile piisab, õue kolib ta vast juuni alguses, siis külvan ka aedoa, istutan kurgid ning tomatid. Kaevasin/korrastasin veel roosipeenart, katsetasin oma uut Gardena peenraääre lõikurit – töötab väga hästi! Murukääridega sai juba vohavat muru maja äärest veidi piiratud, tegeleda olen saanud juba kastmistega, kevad on olnud suhteliselt kuiv. Ühe “nalja” tegin veel, kuna naabritega ühine varjualune on lammutamisel ning seal ääres vohav humal ootab väljakaevamist, siis tegin katse ning kaevasin mõned taimejupid ning istutasin amplitesse. Neli amplit tõstsin omakorda aiapaviljoni (katteriideta) nurkadesse, ehk juurduvad ning kasvavad – ronivad mööda paviljoni sõrestikku üles.

Tagaaia taimed edenevad ka hästi, sõnajalad kasvavad silmnähtavalt iga päev, varsti saab rohima hakata 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Veel sarnaseid lugusid:

Roosid ja kurgid

Sain kauaoodatud kõne Rosmakorist 03.06, et mu roosid on valmis ja võib järgi tulla. Loomulikult kihutasin kohe kohale. Selgus, et kõiki tellitud roose siiski polnud ning paar sorti pakuti asemele. Valmis olid planeeritud “Aspirin”...

Tänased lemmikud

Selleks, et lemmikute nimekiri oleks lõplikult paigas peaks vist vähemalt paarkümmend aastat lilli kasvatama, väga erinevaid, erinevates kooslustes, ühe liigi erinevaid sorte, erinevates kasvukohtades jne. Minu tänastele lemmikutele on väga...

Hooaeg alaku!

Kui palavik maha murrab, on lõpuks võimalus istuda ja kirjutada, olen juba pikalt hoogu võtnud, sest tegemisi aias on sel kevadel küllaga olnud. Hooaja alguseks oli sarnaselt eelmise aastaga Anija Aiaringi korraldatud "Aednike Kevadkonverentsi" külastamine. Jälle -...

Totaalne muutumine püsikupeenra eri

Facebooki Aiaelu grupis oli just keegi algatanud teema, et kuidas küll on võimalik taimede istutamisega pidevalt puusse panna või isegi aastatepikkuse kogemusega ikka esialgu täiesti valed taimed kokku/kõrvuti sättida ning siis ühel heal päeval...

“Match made in heaven” ehk võrratud kooslused

Teatud taimekooslused on kujunenud klassikaks, nende valik on turvaline. Sobivad kooslused võivad tekkida erinevatel alustel: värvide järgi (vastandvärvid: nt oranž ja lilla, roosa ja sinine), taime/õie kasvukuju järgi (jälle...

0 kommentaari

Jäta oma arvamus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Pin It on Pinterest